Główne logo strony
KAMIL JÓZWIK
Web developer
Twórca treści edukacyjnych
zdjęcie autora bloga

Dzień dobry, cześć i czołem 👋

Mam na imię Kamil i jestem twórcą tego bloga. Pewnie już się zorientowałeś/zorientowałaś, iż specjalizuję się w technologiach frontend-owych i to właśnie ten "kraniec" aplikacji będziemy poznawali na łamach kolejnych artykułów. W moich treściach staram się skupiać na tematach uniwersalnych i przydatnych programiście na każdym stopniu zaawansowania.

Pytacie, skąd się wziąłem?

Osobiście dużo lepiej czyta mi się blogi, książki, ogląda jakieś materiały wideo w przypadku, gdy wiem cokolwiek na temat autora tych treści. Pozwala to nieco bardziej zrozumieć jego sposób myślenia, odnieść się do jego doświadczeń z przeszłości i dzięki temu lepiej zrozumieć przekaz, który autor chce nam przekazać. Dlatego też w tym miejscu postanowiłem napisać również dwa słowa o sobie, abyś nie myślał/myślała o mnie jak o kolejnym anonimowym autorze postów. Spokojnie, pełen życiorys to nie będzie – skupię się tylko na kilku najważniejszych tematach.

Od 2013 roku jestem dumnym absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Zarówno podczas studiów, jak i na początku mojej kariery zawodowej nic nie wskazywało na to, że dzisiaj będę pisał o sobie na blogu poświęconym frontendowi 😉. W tamtym czasie celem pisanych przeze mnie programów nie była przeglądarka, a głównie sterowniki przemysłowe. W celu zrealizowania pracy magisterskiej wyjechałem na pół roku do Hiszpanii i dość szybko po obronie udało mi się zostać inżynierem w Siemensie.

Można powiedzieć, że Siemens w pewnym sensie nauczył mnie zawodowego życia 🙂. Mimo iż byłem świeżo upieczonym absolwentem, nie przysługiwała mi (na szczęście!) żadna taryfa ulgowa i już drugiego dnia pracy stałem z laptopem u klienta przed szafą sterowniczą i uruchamiałem nowo podłączoną instalację 🙂. Podczas kolejnych lat pracy stopniowo rozwijałem nowe umiejętności (m.in. uzyskane certyfikaty Cisco CCNA oraz ITIL) i cały czas szukałem dla siebie miejsca w świecie IT. W międzyczasie tworzyłem niezbyt duże skrypty w Pythonie, których zadaniem była automatyzacja części zadań, które musieliśmy do tej pory wykonywać ręcznie. Przełom jednak nastąpił wtedy, gdy część z tych rozwiązań postanowiłem przenieść do przeglądarki. Postanowiłem odświeżyć wiedzę ze studiów dotyczącą tworzenia aplikacji webowych… i wtedy coś „zatrybiło” 🙂. Chłonąłem kolejne materiały jak gąbka wodę i wtedy już wiedziałem, że moja przygoda z frontendem nie zakończy się dość szybko. Jako że w Siemensie nie było miejsca dla pełnoetatowego frontenda (w dalszym ciągu w zakresie moich obowiązków leżała automatyka i sieci komputerowe), postanowiłem pójść już dalej drogą web developera.

I tak trafiłem do Grupy Pracuj, a dokładniej rzecz biorąc do zespołu rozwijającego aplikację eRecruiter. Jako że do tej pory rozwijałem aplikacje głównie samodzielnie, trochę się obawiałem, że może robię to źle i nauczyłem się złych / przestarzałych rzeczy, ale na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Dość szybko udało mi się odnaleźć w projekcie i stać się jego istotną częścią. Na pewno wpływ na to miała również niemal przyjacielsko-rodzinna atmosfera w zespole, którą niezwykle dobrze wspominam aż do dzisiaj 🙂. Jak to zazwyczaj bywa podczas rozwoju jednego produktu, nowe funkcjonalności są tworzone w tym samym języku i przy użyciu głównie tych samych frameworków i narzędzi. Doszedłem więc do pewnej ściany i wiedziałem, że aby dalej się rozwijać jako frontend developer, muszę poszukać nowych wyzwań i projektów. Poza nowymi technologiami, których miałem okazję nauczyć się w eRecruiterze, niezwykle ciekawą przygodą było również dla mnie dość dobre poznanie świata HR i rekrutacji od "tej drugiej", rekrutującej strony 🙂.

Tym kolejnym, nowym wyzwaniem zostały aplikacje British Council. W przeciwieństwie do eRecruitera tutaj trafiłem na cały wachlarz rozmaitych aplikacji wspomagających biznes, egzaminatorów oraz kandydatów egzaminów językowych. Miałem więc dzięki temu okazję pracować przy obsłudze płatności, aplikacjach czysto „adminowych” (dashboardy, back office), aplikacjach B2B oraz globalnych aplikacjach B2C obsługującej codziennie tysiące rejestracji na różnego rodzaju egzaminy. Duża złożoność systemu oraz praca w globalnym wielokulturowym środowisku sprawia, iż codziennie mam okazję stawiać czoła nowym oraz coraz bardziej wymagającym problemom. Choć może wydawać się, że trochę zasiedziałem się w jednym miejscu, to jednak każdy kolejny zespół, projekt i aplikacja, nad którą pracuję, jest dla mnie nowym wyzwaniem i okazją do rozwoju.

Blog fronstack.pl

Mojego bloga programistycznego założyłem w 2018 roku i od tego czasu w miarę możliwości staram się nieustannie dzielić swoją wiedzą z innymi frontendowymi developerami. Bloga tego traktuję również jako swoisty notatnik, ponieważ często zdarza mi się wracać do swoich starych artykułów, aby przypomnieć sobie, jak rozwiązałem jakiś problem w przeszłości. W międzyczasie blog ten przeszedł już kilka metamorfoz i refactorów (Gatsby.js, WordPress a teraz Next.js), ale zawsze starałem się, aby był on jak najbardziej czytelny i przyjazny dla czytelnika. Wszystkie treści, które publikuję na blogu, są w 100% darmowe i zawsze takimi pozostaną. Dzielenie się wiedzą, sprawia mi ogromną frajdę i jest to dla mnie jedna z największych motywacji do dalszego rozwoju. Zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem, że najlepszą formą nauki jest przekazywanie wiedzy innym.

Rekrutend

Rekrutend jest moją kolejną edukacyjną przygodą. Tym razem jednak, zamiast przekazywać wiedzę innym programistom, postanowiłem przekazywać ją rekruterom pracującym w branży IT. Sam doskonale wiem ile czasu i pracy trzeba włożyć w to, aby zrozumieć technologie oraz zależności między nimi w świecie IT, dlatego też postanowiłem stworzyć szkolenia, które pomogą rekruterom zrozumieć najważniejsze tematy związane z wytwarzaniem oprogramowania. Liczę na to, że dzięki moim szkoleniom rekruterzy będą mogli lepiej zrozumieć zarówno potrzeby swoich klientów, jak i oczekiwania rekrutowanych programistów.

Kursy i szkolenia

W międzyczasie, tworzę również kursy online dotyczące technologii frontendowych. Lista tych kursów jest regularnie powiększana i można je znaleźć pod adresem kursy.frontstack.pl.

Myślę, że tyle wystarczy, abyś mógł teraz zorientować się, kim jest ten człowiek, publikujący posty na tym blogu. Jeżeli masz jakieś pytania, sugestie, pomysły lub inne luźne wnioski, możesz złapać mnie na jednej z platform, które znajdziesz zarówno w stopce, jak i na samym początku tej strony. Miłej lektury!