Frontendówka #47
Storybook 8
Storybook 8 wydany.
Wersja ta wprowadza zmiany, skupiające się na usprawnieniu testowania, wydajności i kompatybilności. Wśród najważniejszych nowości znajduje się wbudowane testowanie wizualne, wsparcie dla React Server Component, ulepszone automatyczne generowanie kontrolek dla React i Vue oraz przeprojektowane wsparcie dla Vite wraz z integracją z Vitest.
Ponadto, Storybook 8 przyspiesza budowanie testów 2-4 razy, wprowadza odświeżony interfejs użytkownika na desktopach i urządzeniach mobilnych, a także eliminuje zależność od Reacta.
Więcej info do znalezienia w poniższym źródle.
Źródło: https://storybook.js.org/blog/storybook-8/
Astro DB
Astro właśnie wprowadziło Astro DB (Early Preview), nową platformę baz danych SQL zaprojektowaną specjalnie dla projektów Astro.
Znajdziemy w niej takie dobrodziejstwa jak TypeScriptowy ORM (Drizzle), zarządzanie schematem, automatyczne migracje, lekkie środowisko lokalne oraz oczywiście w pełni hostowaną, produkcyjną bazę danych SQL.
Astro DB jest w pełni zintegrowane z Astro, oferując bezproblemową współpracę i efektywność.
Źródło: https://astro.build/dbKompatybilność pakietów
W ramach OpenJS Foundation powstała grupa „Package Metadata Interoperability Collab Space”, która ma na celu standaryzację i ulepszenie interoperacyjności metadanych pakietów JavaScript, koncentrując się na pliku package.json
.
Ten plik jest kluczowym punktem wejścia dla prawie wszystkich aplikacji JavaScript, zawierającym zarówno opisowe, jak i funkcjonalne metadane projektu. Grupa dąży do stworzenia bardziej jednolitego i szeroko akceptowanego standardu, który nie będzie zależał wyłącznie od Node.js
i npm
, ale będzie wspierał szeroką społeczność. Inicjatywa ta ma na celu ułatwienie twórcy narzędzi współpracę oraz wsparcie zróżnicowanego ekosystemu, uniezależniając się od nieformalnych standardów ustanowionych przez npm
.
Źródło: openjsf.org/blog/package-metadata-interoperability-collab-space-intro
To przecież tylko frontend
Josh Collinsworth zastanawia się nad trendem, który zauważył w świecie web developmentu - stopniowym deprecjonowaniem roli frontend
deweloperów.
Opisuje to jako powszechną tendencję do umniejszania znaczenia i wyzwań związanych z pracą nad frontendem
. Zauważa, że języki takie jak CSS i HTML często są traktowane zarówno jako zbyt skomplikowane, jak i zbyt proste, aby być brane na poważnie jako prawdziwe języki programowania. Collinsworth argumentuje, że takie podejście może mieć głębsze przyczyny a także może doprowadzić do tego, że praca nad frontendem
będzie coraz częściej postrzegana jako mniej ważna lub mniej wymagająca. Podkreśla, że zarówno CSS, jak i HTML mają ogromny wpływ na UX i sukces oprogramowania, zastanawiając się, dlaczego ich rola jest tak często pomniejszana.
Źródło: https://joshcollinsworth.com/blog/devaluing-frontend
Przyszłość frontendu
Świat frontendu ewoluuje z niespotykaną szybkością, a artykuł na Frontend Mastery rzuca światło na przyszłość tej dynamicznie zmieniającej się dziedziny.
Autorzy zagłębiają się w nowoczesne meta-frameworki JavaScript, wyjaśniając, jak radzą sobie z fundamentalnymi ograniczeniami sieci i przeglądarek. Artykuł podkreśla znaczenie zrozumienia podstawowych koncepcji takich jak kompilacja, routing, ładowanie danych, caching, czy invalidacja.
Przegląd ten nie tylko pokazuje konwergencję różnych frameworków, ale także wyposaża czytelników w wiedzę o trwałych koncepcjach, które pozostają aktualne pomimo zmieniających się narzędzi.
Artykuł jest fajnym przewodnikiem dla każdego, kto chce zrozumieć, dokąd zmierza ekosystem frontendu i jak najlepiej nawigować po jego złożoności.
Źródło: frontendmastery.com/posts/navigating-the-future-of-frontend/
Speedometer 3.0
Speedometer 3.0 to nowa odsłona popularnego narzędzia do testowania wydajności przeglądarek, opracowana przez wspólny wysiłek gigantów technologicznych takich jak Apple, Google, Microsoft i Mozilla.
Ta wersja wprowadza ulepszone metody pomiaru wydajności, obejmujące szerszy zakres scenariuszy użytkowania, od renderowania wykresów po edycję kodu i czytanie stron z wiadomościami, co lepiej odzwierciedla współczesny Web.
Kluczowym celem Speedometer 3.0 jest zapewnienie, by poprawa wyników w benchmarku przekładała się na rzeczywiste usprawnienia w przeglądaniu stron internetowych przez użytkowników. Dzięki temu narzędziu, inżynierowie mogą dokładniej optymalizować przeglądarki, co przynosi korzyści każdemu, kto korzysta z internetu.
Źródło: browserbench.org/announcements/speedometer3/
Porównanie frameworków JavaScript
Na sam koniec dwa bardzo fajne materiały, skupiające się na porównaniu współczesnych frameworków JS.
Solidna pigułka wiedzy dla osób, które chcą zrozumieć różnice między Reactem, Angularem, Vue i częściowo Svelte, a także zastanowić się nad wyborem odpowiedniego narzędzia do swojego projektu.
Chcesz podyskutować na jeden z powyższych tematów?