Główne logo strony
📅 12.02.2024 - 18.02.2024

Frontendówka #43

npm pożegna się z Node.js?

W społeczności Node.js rozgorzała gorąca debata dotycząca propozycji domyślnego włączenia Corepack, co rodzi pytania o możliwość odłączenia npm od binarnych wersji Node.js.

Corepack pozwala na używanie yarn, npm i pnpm bez konieczności ich instalacji, jednakże obecnie deweloperzy muszą aktywować Corepack, aby zainstalować yarn i pnpm.

Z jednej strony, zwolennicy Corepack argumentują, że ułatwiłoby to zarządzanie wersjami menedżerów pakietów i promowało równość szans dla alternatywnych menedżerów pakietów. Z drugiej strony, npm wyraźnie sprzeciwia się dystrybucji poprzez Corepack, podnosząc szereg technicznych problemów.

Kwestia ta skłoniła Node.js do rozważenia, czy Corepack powinien być włączony domyślnie, co brzmi jak krok do usunięcia npm z binarnych wersji Node.js Wywołuje to jednak nieco kontrowersji i zapewne doprowadzi do głębszej dyskusji o przyszłości i roli npm w ekosystemie Node.js.

Źródło: socket.dev/blog/node-community-debates-enabling-corepack-unbundling-npm

Czego możemy nauczyć się od juniorów?

Bardzo fajny artykuł na Smashing Magazine, który przedstawia doświadczenia autora związane z nauczaniem frontendu osób początkujących.

Autor opisuje, jak wrócił do nauki web developmentu, aby odświeżyć swoje spojrzenie na ten kierunek i zaskoczył się wartością pytań zadawanych przez niedoświadczonych kursantów. Studenci zadają ciekawe pytania dotyczące znaczenia semantycznego elementów HTML, obsługi różnych języków i dostępności, co skłania do ponownej refleksji nad dotychczasowo stosowanymi praktykami w naszej branży.

Autor podkreśla, że początkujące osoby wnoszą świeże perspektywy i zadają pytania na tematy, które doświadczeni deweloperzy mogą przeoczyć (albo o nich już zapomnieć), co jest przypomnieniem o tym jak ważne są podstawy i otwartość na nowe podejścia w edukacji. I praktyce web developmentu 🙂

Źródło: www.smashingmagazine.com/2024/02/frequently-heard-beginning-front-end-web-development-class

Jak wyśrodkować element w CSS?

Nie spodziewałem się, że w 2024 roku będę poruszał takie tematy na tym blogu, ale nigdy nie można mówić nigdy 😉

Josh Comeau w swoim przewodniku "How To Center a Div" odkrywa różne metody centrowania elementów w CSS, co historycznie było zadaniem zaskakująco trudnym. Przedstawia strategie wykorzystujące margin, flexbox, CSS Grid oraz wiele innych, wskazując na ich zalety i zastosowania w różnych kontekstach.

Oprócz tradycyjnych metod omawia on również nowoczesne podejścia, takie jak wykorzystanie właściwości fit-content czy pozycjonowanie względem viewportu.

Bardzo dobrze czytający się i przystępny artykuł, który warto przeczytać, nawet jeśli uważasz, że znasz wszystkie sposoby centrowania elementów w CSS.

Źródło: www.joshwcomeau.com/css/center-a-div

Nowy runtime dla JavaScript

LLRT (Low Latency Runtime) to eksperymentalne środowisko uruchomieniowe JavaScript stworzone przez AWS Labs, które wyróżnia się niezwykle szybkim startem i efektywnością kosztową, zaprojektowane z myślą o aplikacjach typu serverless.

Dzięki wykorzystaniu Rusta i silnika QuickJS LLRT oferuje do 10 razy szybsze uruchamianie i do 2 razy niższe koszty w porównaniu z innymi środowiskami uruchomieniowymi JavaScript na AWS Lambda.

LLRT jest pakietem eksperymentalnym i (na razie) nie zastępuje Node.js, ale oferuje alternatywę dla aplikacji krytycznych pod względem wydajności. LLRT wspiera ES2020, ale wymaga dostosowania zależności i kodu do swojej specyfiki. Projekt dostarcza również narzędzi do testowania zgodności kodu z LLRT, co nieco ułatwia adaptację istniejących rozwiązań.

Źródło: github.com/awslabs/llrt

Next.js - trochę dobrych słów

W kilku ostatnich frontendówkach wspominałem głównie o negatywnych aspektach związanych z Next.js (nie było to celowe, po prostu na takie materiały trafiałem), więc teraz czas na trochę pozytywnych informacji.

W artykule opublikowanym przez Hardcover, autor dzieli się swoim doświadczeniem zwiększenia aż dwudziestokrotnie ruchu z wyszukiwarek w ciągu czterech miesięcy, dzięki zastosowaniu app router.

Autor szczegółowo opisuje, jak początkowe błędy w rozwoju aplikacji React.js i Next.js mogły negatywnie wpłynąć na indeksowanie przez Google, a także jak strategiczne decyzje dotyczące wydajności i SEO przyczyniły się do znaczącej poprawy.

W artykule podkreślono znaczenie szybkości strony, optymalizacji ładowania komponentów oraz serwowania treści, co miało bezpośredni wpływ na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Omówione rozwiązania techniczne, w tym renderowanie po stronie serwera, zoptymalizowane ładowanie czcionek oraz inteligentne zarządzanie danymi użytkownika, pokazują, jak kompleksowe podejście do wydajności może przynieść konkretne korzyści SEO.

Źródło: hardcover.app/blog/next-js-app-router-seo

Chcesz podyskutować na jeden z powyższych tematów?

discord iconPrzejdź na Discord