Główne logo strony
📅 11.12.2023 - 17.12.2023

Frontendówka #35

CSS Wrapped: 2023!

Ten rok był przełomowy dla CSS, wprowadzając mnóstwo nowości, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe do osiągnięcia.

Modernizacja przeglądarek internetowych przyniosła wsparcie dla takich funkcji jak container queries, subgrid, selektor :has() oraz bogactwo nowych przestrzeni kolorów i funkcji. Chrome wprowadził wsparcie dla animacji sterowanych przez przewijanie CSS oraz płynnych przejść między widokami stron internetowych (view transitions).

A to tylko kilka z wielu nowości, które pojawiły się w 2023 roku. Więcej informacji znajdziecie w świetnym artykule od Chrome.

Źródło: https://developer.chrome.com/blog/css-wrapped-2023

SvelteKit 2.0

SvelteKit 2, najnowsza wersja oficjalnego frameworka do tworzenia aplikacji w Svelte, właśnie zadebiutowała. Wersja ta przynosi nam wsparcie dla świeżo wydanego Vite 5 oraz szereg mniejszych udoskonaleń.

Aktualizacja do SvelteKit 2 ułatwi nam przejście do nadchodzącego Svelte 5, który to będzie wydany w następnym roku.

Kilka ciekawych nowości:

Czy już korzystaliście z SvelteKit w swoich projektach? Jakie są Wasze doświadczenia z tym frameworkiem?

Źródło: https://svelte.dev/blog/sveltekit-2

Stan Web Developmentu w 2023 roku

Rzućmy teraz okiem się najnowszy raport Netlify, dotyczący stanu web developmentu w 2023 roku. Raport ten dostarcza kilka ciekawych wniosków i prognoz na przyszłość, choć nie jest on jakoś szokująco odkrywczy.

Co się działo w 2023 roku?

Prognozy na 2024 rok:

Całość raportu jest dostępna na stronie Netlify, pod poniższym linkiem.

Źródło: https://www.netlify.com/blog/unveiling-the-state-of-web-development-and-predictions-for-2024-and-beyond/

Storybook dla React Server Components

Storybook, popularne narzędzie do tworzenia i testowania komponentów UI, wprowadza wsparcie dla React Server Components (RSC) w swojej najnowszej alfa wersji 8.0.

Jak to działa?

RSC różnią się od tradycyjnych komponentów klienta. Są asynchroniczne i mogą bezpośrednio korzystać z kodu Node.js, co jest niewykonalne po stronie klienta. Kod RSC jest uruchamiany wyłącznie na serwerze i generuje statyczną strukturę podobną do JSON, która jest przesyłana do klienta.

Wykorzystanie w Storybook

Storybook, będąc aplikacją kliencką, musiał znaleźć sposób na obsługę RSC. Rozwiązanie polega na wykorzystaniu Suspense z Reacta i specjalnej flagi experimentalNextRSC w konfiguracji Storybook. Pozwala to na testowanie komponentów RSC w środowisku Storybook bez konieczności przerabiania samego narzędzia na serwerowe.

Jak zacząć?

Aby skorzystać z nowych możliwości, należy zaktualizować Storybook do wersji 8.0-alpha i włączyć eksperymentalne funkcje RSC w konfiguracji.

Co sądzisz o tym nowym podejściu? Czy uważasz, że RSC zmienią sposób, w jaki pracujemy z Reactem?

Źródło: https://storybook.js.org/blog/storybook-react-server-components/

ngrok SDK dla JavaScript

ngrok-javascript to nowa biblioteka Node.js od ngrok, dzięki której zamiast bawić się w niskopoziomowe elementy sieciowe jak IP, NAT, certyfikaty czy porty, możesz teraz z łatwością udostępnić swoją uruchomioną lokalnie aplikacje za pomocą jednej linijki kodu.

Jak to działa?

Podobnie jak inne SDK ngrok, ngrok-javascript tworzy bezpieczne i trwałe połączenie TLS z platformą ngrok. Po ustanowieniu połączenia, konfiguracja jest przesyłana przez najbliższy Punkt Obecności (PoP), a nieautoryzowane żądania są blokowane na krawędziach sieci ngrok, zapewniając, że do aplikacji docierają tylko autoryzowane żądania.

ngrok-javascript pozwala deweloperom definiować polityki dostępu do aplikacji na wyższym poziomie abstrakcji, bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa i kontroli.

Co więcej, używając ngrok-javascript, twoja aplikacja staje się przenośna, niezależnie od środowiska, w którym jest uruchamiana - czy to na lokalnym sprzęcie, w VM, na AWS, Azure, Kubernetes, czy nawet na Raspberry Pi.

Biblioteka ta została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo integrować się z ekosystemem JavaScript i TypeScript. Łatwa instalacja z npm, prosta integracja, możliwość przekierowania do standardowego serwera NodeJS - to tylko niektóre z cech tegoż narzędzia.

Źródło: https://ngrok.com/blog-post/ngrok-js

Design Systems Surf

Fajne znalezisko, którym myślę, że warto się podzielić 🙂

Design Systems Surf to baza danych najlepszych w swojej klasie Design Systemó, zorganizowanych i posortowanych według komponentów i katalogów. Przydatne zarówno dla developerów, jak i designerów.

Źródło: https://designsystems.surf/

Autopromocja

Mam nadzieję, że w tym tygodniu uda mi się uruchomić nowy kurs na mojej platformie https://kursy.frontstack.pl/, który to będzie dotyczył solidnych podstaw JavaScript 💪.

Jako, że kurs ten tworzę w nieco niestandardowym modelu, będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie, które pomogą mi go ulepszyć. Dlatego też kurs ten będzie dostępny za darmo do końca roku, właśnie po to, abym mógł usłyszeć wasz feedback 🙂

Jeżeli jesteś zainteresowany / zainteresowana darmowym dostępem do kursu, to zapraszam na nasz kanał na Discordzie.

Jeżeli założysz konto na ww. platformie i podasz mi w wiadomości prywatnej adres mailowy, na którym założyłeś/-aś konto, to przydzielę Ci dostęp do kursu i dam znać o jego uruchomieniu.

Wesolych Świąt

Na zakończenie, chciałbym życzyć Wam wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 🎄 i do zobaczenia / usłyszenia już w Nowym, 2024 Roku 🎉

Chcesz podyskutować na jeden z powyższych tematów?

discord iconPrzejdź na Discord